یکشنبه, 12 خرداد 1398 ساعت 20:18

سیستم جوایز نقدی یوفا برای لیگ قهرمانان و لیگ اروپا

سیستم توزیع جوایز نفدی مسابقات باشگاهی یوفا ساختار پیچیده‌ای دارد. درآمد تخمین زده شده از همه مسابقات یوفا (لیگ قهرمانان، لیگ اروپا و سوپرکاپ) در یک جا به صورت متمرکز جمع می‌شود. ۱۲ درصد از این مبلغ برای خود یوفا برداشته می‌شود تا هزینه کارهای اداری و برگزاری مسابقات پوشش داده شود. ۸ درصد این مبلغ هم طبق توافقات انجام شده به باشگاه‌های عضو و اتحادیه‌های فوتبال هر کشور داده می‌شود. ۸ درصد دیگر هم از کل پول جمع شده نزد خود یوفا می‌ماند.

 

از ۷۲ درصد باقی مانده، سال به سال محاسبه می‌شود که چقدر برای لیگ قهرمانان کنار گذاشته شود و چقدر برای لیگ اروپا. تیم‌های حاضر در لیگ اروپا هر چه بزرگ‌تر باشد سهم بیشتری نصیب تورنمنت باشگاهی درجه دوی یوفا می‌شود. معمولا نسبت چیزی بین یک به ۳ و یک به ۴ به نفع لیگ قهرمانان است.

 

پولی که برای این جام‌ها می‌مانند ۲ بخش دارند. یک عدد مشخص و ثابت که بسته به پیشروی هر تیم و نتایجی که می‌گیرند به طور مشخص تقسیم می‌شود. یک بخش دیگر هم نامش صندوق توزیع درآمدهای تلویزیونی – Market pool – است که بخشی از در آمد یوفا از محل فروش حق پخش تلویزیونی و تقسیم آن بسته به این که تیم‌ها از چه لیگی وارد مسابقات شده‌اند فرق می‌کند. مثلا ۳ تیم برتر لیگ برتر انگلیس که راهی لیگ قهرمانان اروپا می‌شوند نسبت به قهرمان لیگ یک کشور دیگر کار سخت‌تری داشته و در نتیجه لیگ برتر انگلیس باارزش‌تر از مثلا لیگ هلند قلمداد می‌شود. در نتیجه تیم‌های انگلیسی از محل «صندوق توزیع درآمدهای تلویزیونی» سهم بیشتری دارند تا یک تیم هلند.

 

آن بخش ثابت و مشخص بسته به شرایط زیر بین تیم‌ها تقسیم می‌شود: حضور در تورنمنت یوفا، تعداد پیروزی و تساوی در هر بازی (نسبت پیروزی به تساوی ۳ به یک است)، صعود به یک‌هشتم نهایی، صعود به یک‌چهارم نهایی، صعود به نیمه‌نهایی، فینال و قهرمانی

 

بند ۲ تاثیر زیادی در درآمد تیم‌ها می‌گذارد. مثلا در فصل ۱۷ – ۲۰۱۶ لیگ قهرمانان هر پیروزی ۱٫۵ میلیون یورو و هر تساوی نیم میلیون یورو جایزه دارد. یک تیم ممکن است در کل بازی‌های مرحله حذفی با تساوی و به خاطر گل زده در خانه حریف یا پنالتی به فینال رسیده و قهرمان شود. درآمد این تیم با تیمی که همه بازی‌هایش را برده  ۷ میلیون یورو (۷ بازی در مرحله حذفی تا قهرمان شدن) تفاوت دارد. این سیستم تنها ۲ فصل است پیاده می‌شود و تا ۳ سال دیگر هم اجرا خواهد شد و تضمینی وجود ندارد ۳ سال آینده تغییر نکند.

 

بازار ورزش

نظر دادن

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید: