چهارشنبه, 15 خرداد 1398 ساعت 21:36

توافقنامه حذف دلار از مبادلات تجاری چین و روسیه

رییس‌ جمهور چین در بدو ورود به مسکو؛

توافقنامه حذف دلار از مبادلات تجاری چین و روسیه

 

رییس جمهور چین اعلام کرد:روسیه و چین توافقنامه ای امضا خواهند کرد که بر اساس آن دلار از مبادلات تجاری دو کشور حذف و ارزهای ملی روسیه و چین جایگزین آن می شود.

رییس جمهور چین که برای گفتگو با رییس جمهور روسیه وارد مسکو شد.اعلام کرد: روسیه و چین توافقنامه ای امضا خواهند کرد که بر اساس آن دلار از مبادلات تجاری دو کشور حذف و ارزهای ملی روسیه و چین جایگزین آن می شود.

 

همزمان با اظهارات رییس جمهور چین، فرمان اجرایی دولت روسیه برای امضای توافقنامه مربوط به انجام مبادلات تجاری و بازرگانی با ارزهای ملی روسیه و چین، در پورتال رسمی اطلاعات حقوقی این کشور منتشر شد.

براساس پیش نویس این توافقنامه که به عنوان سند دولتی، مورد تایید قرار گرفته است، "همه پرداخت های مالی برای صادرات و واردات کالا، خدمات و سرمایه گذاری مستقیم بین موسسات اقتصادی فدراسیون روسیه و جمهوری خلق چین، براساس اقدامات بین المللی و قوانین ایالتی احزاب با استفاده از روبل به عنوان ارز ملی روسیه، و یوان به عنوان ارز ملی چین انجام خواهد شد.در همین حال انتخاب هزینه پرداخت و روش حل و فصل توسط مسِولین اقتصادی به طور مستقل توافق خواهد شد.

"شی جین پینگ" رییس جمهور چین برای گفتگو با "ولادیمیر پوتین" رییس جمهور روسیه و شرکت در اجلاس سالانه اقتصادی سنت پترزبورگ، وارد مسکو شده است.

رییس‌ جمهور چین در بدو ورود به مسکو گفت: کشورش انتظار دارد سفر وی به روسیه بسیار سودمند و موجب انگیزه در توسعه پر سرعت روابط بین مسکو و پکن باشد، گفت: قراردادهای همکاری دوجانبه ای که در این سفر به امضا خواهد رسید، به عنوان یک محرک قوی در خدمت توسعه روابط دو کشور است.

وی همچنین سیاست موسوم به "فشار حداکثری" آمریکا ضد ایران و احیای تحریم‌ها را عامل شدت گرفتن تنش‌ها در منطقه عنوان کرد.

 

عبور روسیه و چین از اهداف اقتصادی تعیین شده قبلی

رئیس جمهور روسیه اعلام کرد: سطح مبادلات تجاری روسیه و چین با جهش قابل توجه به بالاتر از میزان برنامه ریزی شده رسیده است.

"ولادیمیر پوتین" رییس جمهور روسیه در دیدار با "شی جین پینگ" همتای چینی خود با اشاره به برنامه ریزی قبلی دو کشور برای دستیابی به مبادلات ۱۰۰ میلیارد دلاری، گفت: خوشبختانه از امروز با همراهی شرکای چینی خود، از هدف تعیین شده قبلی هم عبور کردیم و حجم تبادل اقتصادی دو کشور را به ۱۰۸ میلیارد دلار رساندیم.

 

حمایت روسیه و چین از تثبیت اوضاع در ونزوئلا

خبرگزاری رویترز­ گزارش داد: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت روسیه و چین از تثبیت اوضاع در ونزوئلا حمایت می کنند.

 

تأکید بر مواضع مشترک درباره پرونده ای هسته ای ایران

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در نشست خبری مشترک با شی جین پینگ همتای چینی خود در مسکو گفت: دو طرف درباره همکاری های مشترک و مسائل بین المللی مورد توجه دو کشور بحث و تبادل نظر کردیم. سال گذشته مبادلات تجاری بین روسیه و چین به 108 میلیارد دلار رسید. پوتین افزود: مواضع چین و روسیه در مسیر برقراری ثبات در جهان همخوانی و هماهنگی دارد. دو کشور با هم برای حل و فصل بحران سوریه، کره شمالی و برقراری ثبات در ونزوئلا همکاری می کنند و ما بار دیگر بر مواضع یکسان خود درباره پرونده هسته ای ایران و موضوع شبه جزیره کره تأکید می کنیم.

 

رئیس جمهور روسیه بر حفظ برجام تاکید کرد

ولادیمیر پوتین در نشست خبری مشترک با شی جینپینگ رئیس جمهور چین در مسکو گفت: توافق هسته ای ایران باید حفظ شود. هر دوی ما چنین باوری داریم. ما در این گفتگوها توافق کردیم که تلاش هایمان را در قالب همکاری های سازمان شانگهای، گروه بیست، ایپک، و دیگر مجامع چندجانبه تقویت کنیم. ما همچنان به تلاش ها برای همسوسازی اقدامات در حوزه یوروآسیا و طرح جاده ابریشم ادامه می دهیم تا بتوانیم مشارکت های بیشتری در این حوزه در بلندمدت داشته باشیم. می خواهم از این فرصت استفاده کنم و از همتای چینی خود و همه مقامات هیات بلندپایه چینی به علت انجام گفتگوهای سازنده تشکر کنم. معتقدیم توافقنامه ها و سازوکارهایی که در این گفتگوها حاصل شده است به تقویت هرچه بیشتر دوستی مان کمک می کند و به شکوفایی بیشتر دو کشور منجر می شود.

خبرگزاری صدا و سیما

نظر دادن

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید: