یکشنبه, 22 دی 1398 ساعت 12:22

اعداد و ارقام اقتصادی در هفته سوم دی‌ماه 1398

جهان اقتصاد و کسب‌وکار به روایت آمار

 

جدیدترین پیش‌بینی بانک جهانی از نرخ رشد اقتصادی جهان، آمار اشتغال آمریکا و کانادا، نرخ بیکاری در منطقه یورو و اتحادیه اروپا و همچنین نرخ تورم کشورهای منطقه یورو و OECD جزو مهم‌ترین آمارهای تجاری و اقتصادی این هفته بوده‌اند.

 

در هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم، اعداد و ارقام متعددی در ارتباط با اقتصاد، تجارت و کسب‌وکار در اقصی نقاط جهان، از سوی رسانه‌ها، نهادهای اقتصادی ملی و بین‌المللی و مراکز تحقیقاتی منتشر شد که مهم‌ترین آنها را می‌توان در موارد ذیل خلاصه کرد:

 

2.1 میلیارد نفر

 

بانک جهانی: حدود 2.1 میلیارد نفر از جمعیت جهان در محل زندگی خود به آب سالم لوله‌کشی دسترسی ندارند و مجبورند برای تهیه آب سالم روزانه مسافت زیادی را طی کنند.

 

2.5 درصد

 

بانک جهانی: پیش‌بینی می‌شود که تولید ناخالص جهان در سال 2020 نسبت به سال قبل 2.5 درصد افزایش یابد. نرخ رشد تولید ناخالص جهان در سال 2019 نیز طبق بررسی‌های اولیه، 2.4 درصد برآورد شده است.

 

23 میلیون نفر

 

بانک جهانی: در یک دهه گذشته بیش از 23 میلیون نفر در نقاط مختلف جهان بر اثر بلایای طبیعی بی‌خانمان شده‌اند. ناتوانی اقشار آسیب‌پذیر در مقاوم‌سازی خانه‌های خود، مهم‌ترین عامل شیوع معضل بی‌خانمانی بر اثر بلایای طبیعی است.

 

49 درصد در مقابل 75 درصد

 

سازمان بین‌المللی کار: نرخ جهانی مشارکت اقتصادی (نسبت جمعیت فعال اعم از شاغل یا جویای کار به کل جمعیت در سن کار) برای زنان در حال حاضر تقریباً 49 درصد است؛ در حالی که نرخ جهانی مشارکت اقتصادی مردان حدود 75 درصد است. در برخی کشورها نرخ مشارکت اقتصادی زنان و مردان حتی بیش از 50 واحد درصد از یکدیگر فاصله دارد.

 

145 هزار شغل

 

سی‌ان‌بی‌سی: در ماه دسامبر (10 آذر تا 10 دی) حدود 145 هزار شغل جدید به طور خالص در آمریکا ایجاد شده است. این در حالی است که کارشناسان انتظار داشتند در این دوره یک‌ماهه دست‌کم 160 هزار شغل جدید در آمریکا ایجاد شود. نرخ بیکاری در این کشور نیز بدون تغییر نسبت به ماه نوامبر، 3.5 درصد اعلام شده است.

 

35 هزار شغل

 

شبکه خبری CTV: در ماه دسامبر 35 هزار شغل جدید در کانادا ایجاد شده و نرخ بیکاری در این کشور به 5.6 درصد کاهش یافته است.

 

1600 دلار

 

بلومبرگ: در پی شدت گرفتن تنش‌ها بین ایران و آمریکا و حمله موشکی ایران به پایگاه‌های آمریکایی در عراق، روز چهارشنبه قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی برای اولین بار در 7 سال اخیر از مرز 1600 دلار عبور کرد.

 

24 میلیارد دلار

 

بلومبرگ: شرکت ماشین‌های اداری زیراکس قصد دارد با دریافت 24 میلیارد دلار وام بانکی مبلغ موردنیاز برای خرید شرکت اچ‌پی (HP) را تأمین کند. گفته می‌شود شرکت زیراکس با چندین بانک بزرگ برای دریافت این وام به توافق رسیده است.

 

8.5 درصد

 

مجمع جهانی اقتصاد: آلودگی هوا سالانه هزینه‌ای معادل 8.5 درصد تولید ناخالص داخلی را به اقتصاد هند تحمیل می‌کند. از 10 شهر آلوده جهان، 7 شهر در هند واقع شده‌اند.

 

1.8 درصد

 

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD): شاخص تورم مصرف‌کننده در کشورهای عضو OECD طی ماه نوامبر (10 آبان تا 9 آذر) سال 2019 در مقایسه با ماه مشابه سال قبل از آن 1.8 درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

7.5 درصد و 6.3 درصد

 

یورو استات: نرخ بیکاری در منطقه یورو طی ماه نوامبر 7.5 درصد بوده است که پایین‌ترین میزان آن از تابستان 2008 تاکنون به شمار می‌رود. نرخ بیکاری در اتحادیه اروپا نیز طی ماه مذکور به 6.3 درصد رسیده است که پایین رقم آن از زمان ثبت آمار مشترک بیکاری در اتحادیه اروپا محسوب می‌شود.

 

13.2 درصد

 

یورو استات: 13.2 درصد از مخارج خانوارها در کشورهای اتحادیه اروپا صرف هزینه‌های حمل‌ونقل می‌شود.

 

1.3 درصد

 

یورو استات: شاخص تورم مصرف‌کننده در منطقه یورو طی ماه دسامبر 2019 در مقایسه به ماه مشابه سال قبل 1.3 درصد افزایش یافته است.

منبع: اتاق ایران

نظر دادن

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید: