چهارشنبه, 09 آبان 1397 ساعت 18:13

علی سعدوندی: سیاست بودجه‌ای باید تغییر کند/ کمبود کالاها به دلیل سو مدیریت های داخلی بود

یک اقتصاددان با بیان اینکه تاثیر منفی که تحریم ها می توانست داشته باشد قبل از این اثر خود را گذاشته است، می‌گوید: سیاستگذاری ها باید تغییر کند و با تغییر افراد مشکلات حل نخواهد شد. مثلاً سیاست های بودجه ای باید تغییرات زیادی صورت گیرد و مسئول بودجه ای کشور باید تغییر کند.

 

به گزارش الف، علی سعدوندی اقتصاددان و استاد دانشگاه شب گذشته با حضور در برنامه پایش و در پاسخ به این سوال که به نظر شما قیمت دلار در شش ماه دوم سال روی چه رقمی ثابت می ماند، گفت: ما در حال حاضر سه قیمت دلار در کشور داریم، دلاری که برای مردم مهم است و قیمت آن را تعقیب می کنند به نظر من تا پایان سال ۱۴ هزار تومان و یا حتی زیر ۱۴ هزار تومان خواهد بود.

 

وی در پاسخ به این سوال که آیا تا پایان سال نوسانات قیمتی در کالاها خواهیم داشت، افزود: ما در سالیان متمادی رشد نقدینگی داشتیم، تفاوت سیاستگذاری که در ۵سال گذشته اتفاق افتاد نسبت به قبل از آن این بود که تورم را به تاخیر انداختیم، یعنی به همان میزان که رشد نقدینگی داشتیم، تورم ثابت ماند.

 

این اقتصاددان گفت: این تورم انباشته شده از ابتدای سال اثرات خود را نشان را داد و شاهد افزایش قیمت ارز بودیم. خوشبختانه مقدار زیادی از این تورم در بازار ارز آزاد شده، بنابراین در آینده کنترل بازار با توجه به مبانی راحت تر باشد.

 

وی افزود: برای اقتصاددانان بدیهی بود که دیر یا زود فنر ارزی خواهد جهید و قیمت ارز در سطوح ۳۵۰۰ یا ۴ هزار تومان دوام نمی آورد. اگر دولت قیمت ارز را در شش ماهه دوم سال کنترل کند که به نظر می‌آید توانایی چنین کاری را خواهد داشت، ثبات به بازار باز خواهد گشت و شوک قیمتی نخواهیم داشت. بانک مرکزی در نیمه دوم سال سیاست های انقباضی در پیش بگیرد.

 

سعدوندی در پاسخ به اینکه تحریم های آبان ماه چه تاثیری بر روی وضعیت اقتصادی خواهد داشت، گفت: تاثیر منفی که تحریم ها می توانست داشته باشد قبل از این اثر خود را گذاشته است. در مورد بازار نفت در یک حالت تعادلی قرار داشت، تولید نفت شیل آمریکا در حال افزایش بود. متاسفانه با تحریم آمریکا یک تا یک و نیم میلیون بشکه نفت ما از بازار خارج خواهد شد. اگر آمریکا بیش از این بر خروج نفت ایران تاکید کند آنگاه قیمت نفت بشدت افزایش خواهد یافت و ممکن است به رکود جهانی بیانجامد.

 

این استاد دانشگاه گفت: فکر نمی کنم بعد از تحریم های آبان فروش نفت ما از یک میلیون بشکه در روز کمتر شود و بالای یک میلیون بشکه نفت در روز می فروشیم.

 

وی افزود: قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و باید جبران شود، کشور باید با صرفه جویی قدرت خرید مردم را افزایش دهد. اگر قدرت خرید مردم حفظ نشود تاثیر منفی در اقتصاد می گذارد. اگر بخواهیم قدرت خرید مردم را جبران کنیم باید از راه های دیگری به جز افزایش دستمزد کارگران این کار را بکنیم، مثلا هدفمندی و نقدی سازی یارانه ها. چرا نباید روی حداقل دستمزد تاکید کنیم چونکه وقتی شما حداقل دستمزد را افزایش می دهید بخشی از گارگران را از بازار کار خارج خواهند شد و بیکاری بیشتر می شوند.

 

سعدوندی گفت: هدفمندی یارانه ها بهترین برای جبران کاهش قدرت خرید مردم است، ما می توانیم قیمت سوخت را کمی افزایش دهیم و درآمد ناشی از آن بطور مساوی بین مردم تقسیم کنیم.

 

وی در پاسخ به این سوال که ممکن است در نیمه دوم سال شاهد کمبود کالاهایی مثل پوشک و رب گوجه و ... باشیم، گفت: روزی که دچار کمبود این کالاها شدیم بیش از اینکه فشارهای خارجی موثر بوده باشد سو مدیریت های داخلی باعث آن بود و ممکن است در آینده باز این سو مدیریت ها سبب کمبود کالاهای دیگری شود.

 

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که چه نمره ای به تیم اقتصادی دولت می دهید، گفت: ترجیح می‌دهم پاسخ این سوال را ندهم، ان شالله نمره آن بهتر خواهد شد. سیاستگذاری ها باید تغییر کند و با تغییر افراد مشکلات حل نخواهد شد. کمی سیاستگذاری پولی ما بهبود یافته ولی در بقیه قسمت های دولت مثلاً سیاست های بودجه ای باید تغییرات زیادی صورت گیرد و سیاست بودجه ای کشور باید تغییر کند.

نظر دادن

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید: