سه شنبه, 17 دی 1398 ساعت 13:19

پویا ناظران: تیر امسال، در پی ساقط شدن پهپاد امریکایی، و در انتهای تحلیل واکنشهای احتمالی، نوشتم که:

«این پینگ پنگ پاسخ‌ها اینقدر شدید می‌شه تا بالاخره در یکی از این پاسخ‌ها، سهوا یا عمدا، یکی از طرفین مخاصمه به دیگری خسارت انسانی وارد کنه. در اون لحظه، نقطه بدون بازگشت رو رد می‌کنیم.»

 

- ۶ دی، در پی حمله موشکی به پایگاه کرکوک، یک پیمانکار آمریکایی کشته و چند سرباز مجروح شدند.

- ۸ دی، آمریکا با جنگنده‌های اف-پونزده به پایگاه‌های کتائب حزب‌الله حمله کرد و ۲۵ کشته و ۵۰ زخمی بر جای گذاشت.

- ۱۰ دی، به سفارت آمریکا در بغداد حمله شد.

- در اولین ساعات ۱۳ دی، سپهبد سلیمانی ترور شد.

 

? از اولین خسارت انسانی، تا ترور سپهبد، فقط یک هفته طول کشید!

نقاط بدون بازگشت از این جهت اهمیت دارند که تحولات بعدی خیلی سریع رخ می‌دهند، سریعتر از اونکه قابل مدیریت باشند. پس باید نسبت به این نقاط حساس‌تر بود.

 

در پست قبل به شوک ناشی از از دست دادن سپهبد پرداختیم. اما نحوه از دست دادن او هم شوکه کننده بود: ترور!

 

این ترور، از دو جهت حیثیت ایران رو زیر سوال برد: یکی حفره اطلاعاتی در پوشش امنیتی دومین شخص قدرتمند مملکت، و از اون مهمتر، جرأت آمریکا در اقدام به ترور چنین شخصی.

 

ترور به این شکل، حتی ترور یک شخص نظامی، خلاف قوانین بین‌المللی‌ست. حمله نظامی در فرودگاه غیرنظامی، خلاف قوانین بین‌المللی‌ست. اما اقدامات خلاف عرف و قوانین بین‌المللی ترامپ به اینجا ختم نشد.

 

با داغ شدن بحث انتقام، ترامپ تهدیدات بازدارنده‌اش رو توییت کرد. در این توییت‌ها، ترامپ مشخص کرد که بین اهداف نظامی و فرهنگی ایران تفاوتی قائل نیست. حتی روز بعد، ترامپ بر تخریب اماکن فرهنگی ایران تاکید مضاعفی کرد، تا هر سوء‌تفاهمی در مورد اینکه دولت آمریکا بین حکومت ایران و مردم ایران تفاوت قائل میشه، از بین بره.

 

 

کنش‌گر بعدی ایرانه. کشورهای بسیاری، از آمریکا و اسرائیل گرفته، تا عربستان، امارات، قطر، چین، اروپا، و روسیه، منتظر و نگران کنش بعدی ایران هستند، چرا که بسته به نوع اقدام ایران، هر کدام منافع یا هزینه‌های متفاوتی خواهند داشت.

 

برای پاسخ به این ترور، گزینه‌های مختلفی پیش روی ایران هست. با در نظر گرفتن هزینه و منافع ایران، امریکا، سایر کشورها، و همینطور شخص ترامپ، از محل هر یک از این گزینه‌ها، ایران باید دست به یک انتخاب مهم بزنه. علاوه بر اون، نقاط بدون بازگشت در این مسیر جدید باید شناسایی بشن.

منبع: https://t.me/Economics_and_Finance

نظر دادن

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید: