شنبه, 21 دی 1398 ساعت 15:14

مسعود اسلامی بیدگلی: تکذیب و تهدید

پس از چند روز تکذیب و تهدید، فشارهای بین‌المللی بالاخره باعث شد که ذره‌ای از واقعیت‌های پشت ماجرای پرواز اوکراین نمایان شود. رئیس جمهور تأکید کرده است که "تمامی اقدامات لازم برای جبران، همدردی و دلجویی" از "خانواده‌های قربانیان" انجام شود. نکاتی هست که در جهت چنین اقداماتی است:

 

  1. تمام مسئولین رده اول تمام نهادهای حکومتی و دولتی که به این اتفاق مربوط هستند همین امروز استعفا دهند و یا برکنار شوند. ستاد کل نیروهای مسلح، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، هوافضای سپاه، سازمان هواپیمایی کشوری و وزارت راه و شهرسازی از جمله این نهادها هستند.

 

  1. محاکمه عوامل این اتفاق نباید به‌بهانه نظامی بودنش در خفا و پنهان‌کاری صورت پذیرد؛ به‌ویژه اکنون که تشت رسوایی پنهان‌کاری برخی از این نهادها به زمین افتاده است. بخش بزرگی از جامعه خواستار محاکمه علنی عوامل رخداد این فاجعه هستند.

 

  1. تمام مسئولینی که در این مدت اصل ماجرا را تکذیب می‌کرده‌اند یا در جهت پنهان کردن این ماجرا تلاش کرده‌اند باید به‌جرم دروغگویی (که به‌فرموده حضرت علی (ع) بالاترین گناه است) برکنار و محاکمه شوند.

 

  1. روزی برای تشییع نمادین پیکرهای پاک شهدای این فاجعه تعیین شود، چه بهتر که دولت در آن روز تمام ادارات و مراکز آموزشی را تعطیل کند و تمام امکانات دولت و حاکمیت در اختیار برگزاری هرچه باشکوه‌تر بزرگداشت این عزیزان قرار گیرد؛ شاید مرهمی باشد بر دل‌های بازماندگان و مردم داغدار ایران.

 

  1. این فاجعه دو بعد اصلی داشته است. یک بعد اصابت موشک سپاه به هواپیمای مسافربری و کشته شدن 176 مسافر است، یک بعد دیگر اما فاجعه تکذیب‌ها و پنهان‌کاری‌هاست. باید تضمین کافی برای عدم‌تکرار این وقایع در هر دو بعد داده شود. اقدامات فوق تنها جزء بسیار کوچکی از عزم حاکمیت در این راه است.

منبع: https://t.me/nymkat

نظر دادن

لطفا دیدگاه خود را درباره این مطلب بنویسید: